Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
www.lubanovici.us
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mircea Lubanovici Versiunea pentru printare

Mircea LUBANOVICI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues
- Chairperson


The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Chairperson (since sep. 2013)
The Committee on European Affairs (may 2014 - oct. 2015)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Australia - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Ukraine 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:167 (in 77 plenary sittings)
Political declarations:149
Legislative initiatives: 64, din care 13 promulgate legi
Questions & Interpellations: 114
Motions: 25

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 13 december 2018, 0:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro