Sorin-Titus MUNCACIU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR 

Standing committees
Committee for Health and Family (since feb. 2021)
Committee for Defence Public Order, and National Security (apr. 2022)

Inquiry committees

Groupes parlementaires travaillants - joint
Cancer fighting group

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until may 2022 member
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since dec. 2021 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan