Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
oana.murariu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Oana Murariu Versiunea pentru printare

Oana MURARIU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2021 - Secretary
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS  Vice-Leader - since sep. 2021

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until mar. 2021)
(until mar. 2021) - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg  Secretary
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria 
 Friendship parliamentary group with Australia 
 Friendship parliamentary group with Armenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:51 (in 33 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 27, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 17
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 29 november 2021, 12:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro