Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Marțian Dan Versiunea pentru printare

Marțian DAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.38 VASLUI

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania  Vice-Leader - until jul. 1997

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Chairperson

Special committees
(may 1997 - nov. 1998) - Vice-Chairperson

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996) - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:279 (in 202 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 june 2019, 11:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro