Gheorghe-Eugen NICOLĂESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.28 MUREȘ
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider - până în dec. 2004
   Lider - din dec. 2004
 - până în sep. 2005

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci - Vicepreședinte (până în dec. 2005)
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (până în feb. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO

Comisii speciale comune
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetului Curții de Conturi pe anul 2003

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu UNESCO - până în mar. 2008 Președinte - până în mai 2005
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg 
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană  Președinte