Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Gheorghe Copos Versiunea pentru printare

Gheorghe COPOS
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party 

Standing committees
(since sep. 2007)
(jun. - sep. 2007)
(sep. 2006 - jun. 2007)
(until mar. 2005)
(until feb. 2005) - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - since sep. 2006

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 15 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 5
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 may 2019, 15:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro