Mircea Marius BANIAS
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.14 CONSTANȚA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mai 2017

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în mai 2017
Deputați neafiliați - din mai 2017
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO România - din mai 2019
 - până în ian. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din ian. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru transporturi și infrastructură (din sep. 2019) - Vicepreședinte (din oct. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (mar. - sep. 2019)
Comisia pentru transporturi și infrastructură (până în mar. 2019) - Vicepreședinte (până în iun. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Inițiativa Central-Europeană - Dimensiunea Parlamentară  supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Maroc  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Guineea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Singapore