Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-prezent (dep.)
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > Gheorghe-Eugen Nicolăescu Versiunea pentru printare

Gheorghe-Eugen NICOLĂESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscripția electorală nr.12 CĂLĂRAȘI, colegiul uninominal nr.1

Formațiunea politică:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci - Președinte (din sep. 2012)
Comisia pentru afaceri europene - Vicepreședinte (mai 2011 - sep. 2012)
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (până în mar. 2009)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României - Secretar (din apr. 2010)
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (din sep. 2010)
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989 (până în mar. 2009)

Comisii speciale comune
Comisia comună specială pentru analizarea crizei intervenite în funcționarea justiției

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză - din mar. 2010 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama - din mar. 2010 Președinte

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:497 (în 254 ședințe)
Declarații politice:108 (din care 106 consemnate conform materialului depus la secretariatul de sedință)
Luări de cuvânt în BP: 203 (în 112 ședințe)
Propuneri legislative initiate: 32, din care 3 promulgate legi
Întrebari și interpelari: 84
Motiuni: 20

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 29 iunie 2016, 22:54
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro