Gheorghe-Eugen NICOLĂESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.12 CĂLĂRAȘI, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci - Președinte (din sep. 2012)
Comisia pentru afaceri europene - Vicepreședinte (mai 2011 - sep. 2012)
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (până în mar. 2009)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României - Secretar (din apr. 2010)
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (din sep. 2010)
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989 (până în mar. 2009)

Comisii speciale comune
Comisia comună specială pentru analizarea crizei intervenite în funcționarea justiției

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză - din mar. 2010 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama - din mar. 2010 Președinte