Eugen NICOLICEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.27 MEHEDINȚI, colegiul uninominal nr.4
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2012 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2012  - din mai 2012

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în oct. 2009
 
independent  - din oct. 2009

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în oct. 2009
Grupul parlamentar al deputaților independenți - din oct. 2009
 - până în sep. 2011
 Lider
Grupul parlamentar progresist - din sep. 2011 Lider - până în mai 2012

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități
Comisia pentru regulament (din sep. 2010)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (până în dec. 2011) - Vicepreședinte (până în dec. 2009)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea propunerilor legislative depuse și elaborarea unei propuneri legislative privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului - Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia