Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Vlad Marcoci Versiunea pentru printare

Vlad MARCOCI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2016
PNL-National Liberal Party - since apr. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2016
The parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2016

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men - Secretary

Committee for Public Administration Territorial Planning (may 2013 - feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Russian Federation - since apr. 2015 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 46, din care 18 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 april 2019, 11:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro