Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Gheorghe Vâlceanu Versiunea pentru printare

Gheorghe VÂLCEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.39 VALCEA

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since sep. 1999) - Secretary
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until sep. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since feb. 1999
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 24 april 2019, 15:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro