Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
daniel.olteanu@cdep.ro
daniel68olteanu@yahoo.com
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Daniel Olteanu Versiunea pentru printare

Daniel OLTEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party - until may 2018
 
independent  - since may 2018
 - until jun. 2018
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party - since jun. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until may 2018
Non-attached Members - since may 2018
 - until jun. 2018
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - since jun. 2018 Vice-Leader - since sep. 2018

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Iceland  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Senegal 
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:39 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:36
Legislative initiatives: 33, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 47
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 september 2018, 6:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro