Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Florian Udrea Versiunea pentru printare

Florian UDREA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.40 VRANCEA

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jul. 1997
 
independent  - since jul. 1997

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - until jul. 1997
Member non-attached - since jul. 1997

Standing committees
Committee for Health and Family - Secretary (until sep. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belarus - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 14
Questions & Interpellations: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 june 2019, 16:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro