Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Ilie Neacºu Versiunea pentru printare

Ilie NEACªU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA

Political party:
PRM-Great Romania Party - until feb. 2002
PSD-Social Democratic Party - since feb. 2002
 - until sep. 2002
 
independent  - since sep. 2002

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until feb. 2002 Vice-Leader - until feb. 2001
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2002

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Chairperson (until mar. 2002)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus  Vice-Chairperson - until dec. 2002
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:46 (in 27 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 2
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 june 2019, 17:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro