Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
Links:
doru.opriscan@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Mihai Doru Oprișcan Versiunea pentru printare

Mihai Doru OPRIȘCAN
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.28 MURES
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party - until mar. 2018
 
independent  - since mar. 2018
 - until jun. 2018
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party - since jun. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until mar. 2018
Non-attached Members - since mar. 2018
 - until jun. 2018
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - since jun. 2018

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Albania 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 23
Questions & Interpellations: 15
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 november 2018, 15:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro