Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
votul electronic
Legături:
www.markoattila.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Attila-Gabor Markó > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

MARKÓ Attila-Gabor
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 27 septembrie 1968, Brașov
  • Stare Civilă: căsătorit

Studii și specializări

  • 1987: absolvent al Liceului "Unirea" Brașov, secția matematică - fizică
  • 1991 - 1996: Universitatea "Eötvös Loránd", Budapesta, Facultatea de Drept
  • 1995 - 1998: Cursuri de studii politice, Universitatea "Eötvös Loránd", Budapesta
  • 2007: Beneficiar al bursei speciale în programul ”International Visitor Leadership”, modulul ”Managing Diversity” - Statele Unite ale Americii

Activitate profesională

  • Ian. 2005: Secretar de stat - Departamentul pentru Relații Interetnice, Guvernul României
  • Iun. 2002: Vicepreședinte - Comisia specială de retrocedare a imobilelor care au aparținut cultelor religioase, Guvernul României
  • Iul. 2003 - ian. 2005: Subsecretar de stat - Departamentul pentru Relații Interetnice, Guvernul României
  • Ian. 2001 - iul. 2003: Subsecretar de stat - Departamentul pentru Relații Interetnice, Ministerul Informațiilor Publice
  • Mai 1997 - ian. 2001: Director - Direcția legislație, Departamentul pentru Protecția Minorităților Naționale, Guvernul României
  • Oct. 1995 - apr. 1997: Consilier pe probleme de drepturile omului al Președintelui Uniunii Democrate Maghiare din România

Funcții, activități într-un partid politic

  • 1989: membru fondator al UDMR din 25 decembrie 1989 (Brașov)
  • 1990 - 1995: membru al Uniunii Organizațiilor Maghiare de Tineret
  • 1992 - 1995: membru în Consiliul Reprezentanților Unionali al UDMR
  • din 1995: membru al Comisiei de Supraveghere a Statutului UDMR
  • din 1999: președinte al Comisiei de Supraveghere a Statutului UDMR

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • Ian. 2005: Secretar de stat - Departamentul pentru Relații Interetnice, Guvernul României
  • Iun. 2002: Vicepreședinte - Comisia specială de retrocedare a imobilelor care au aparținut cultelor religioase, Guvernul României
  • Iul. 2003 - ian. 2005: Subsecretar de stat - Departamentul pentru Relații Interetnice, Guvernul României
  • Ian. 2001 - iul. 2003: Subsecretar de stat - Departamentul pentru Relații Interetnice, Ministerul Informațiilor Publice
  • Mai 1997 - ian. 2001: Director - Directia legislatie, Departamentul pentru Protecția Minorităților Naționale, Guvernul României
  • Oct. 1995 - apr. 1997: Consilier pe probleme de drepturile omului al Președintelui Uniunii Democrate Maghiare din România

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • Ian. 1998 - apr. 1999: membru în comisia de jurizare a proiectelor din domeniul "Reforma juridică" din cadrul Fundației pentru o Societate Deschisă
  • 2003 - 2005: Vicepreședinte - Asociația Juriștilor Maghiari din România

Alte activități

  • 1995 - 1997: participări la peste 10 cursuri și seminarii de perfecționare în România, Ungaria, Austria
  • 1997 - 2003: participări în cadrul unor delegații oficiale sau ca lider de delegație la diferite simpozioane și întruniri la nivel ONU, OSCE, Consiliul Europei, Inițiativa Central-Europeană, care au avut loc în România, Ungaria, Elveția, Austria, Italia, Polonia, Franța, Belgia, Olanda, Africa de Sud, etc
10.01.2013

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti sâmbătă, 26 noiembrie 2022, 10:36
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro