Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Tiberiu Bokor Versiunea pentru printare

BOKOR Tiberiu
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA, uninominal college no.2
end of the mandate: 5 july 2012 - resignation

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until jul. 2012 Secretary - since feb. 2010
 - until jul. 2012

Standing committees

- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - until jul. 2012 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - until jul. 2012
 Friendship parliamentary group with Bolivia - until jul. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 8 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 15, din care 3 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 february 2020, 6:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro