Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Mitică Bălăeț Versiunea pentru printare

Mitică BĂLĂEȚ
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1996 - Quaestor
 sep. - dec. 1995 

Political party:
 
PSM-Socialist Party of Labour - until sep. 1996
 
independent  - since sep. 1996

Parliamentary group:
Parliamentary group socialist - until sep. 1996
Member non-attached - since sep. 1996

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since apr. 1993)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (nov. 1992 - apr. 1993)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until nov. 1992)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Questions & Interpellations: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 25 june 2022, 8:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro