Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
www.bogdanolteanu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Bogdan Olteanu Versiunea pentru printare

Bogdan OLTEANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.1
end of the mandate: 19 october 2009 - resignation
replaced by: Radu Stroe

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2009 - feb. 2010 - Vice-Chairman - until oct. 2009
 feb. - sep. 2009 
 dec. 2008 - feb. 2009 

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since apr. 2009)
Committee for Foreign Policy (until apr. 2009)

Inquiry committees

Parliamentary activity in figures:
Speaches:37 (in 27 plenary sittings)
Legislative initiatives: 13, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 4
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 august 2018, 14:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro