Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Gabriel Oprea Versiunea pentru printare

Gabriel OPREA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.1

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jan. 2009
 
independent  - since jan. 2009

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jan. 2009
The parliamentary group of non affiliated MPs - since jan. 2009
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2009)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 9 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 13, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 march 2019, 18:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro