Ludovic ORBAN
Propuneri legislative initiate în legislatura 2008-2012

Nr.
crt.
PL înregistrat la Titlu Stadiu
Camera
Deputatilor
Senat
1. 82/16.03.2010 L616/09.11.2009 Propunere legislativă privind combaterea plăților întirziate de către autoritățile și instituțiile publice respinsă
definitiv
2. 180/19.04.2010 L342/26.05.2010 Propunere legislativă privind învățământul superior respinsă
definitiv
3. 181/19.04.2010 L341/26.05.2010 Propunere legislativă privind statutul personalului didactic respinsă
definitiv
4. 182/19.04.2010 L340/26.05.2010 Propunere legislativă privind învățământul preuniversitar respinsă
definitiv
5. 182/11.04.2011 L207/22.02.2011 Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătății respins
definitiv
6. 227/14.04.2009 L280/16.06.2009 Propunere legislativă pentru modificarea Legii administrației publice locale nr.215/2001 respinsă
definitiv
7. 276/25.05.2009 L306/26.06.2009 Propunere legislativă privind învățământul superior respinsă
definitiv
8. 277/25.05.2009 L305/26.06.2009 Propunere legislativă privind învățământul preuniversitar respinsă
definitiv
9. 278/25.05.2009 L304/26.06.2009 Propunere legislativă privind statutul personalului didactic respinsă
definitiv
10. 302/15.06.2009 L123/21.04.2009 Proiect de Lege pentru instituirea Zilei Tatălui și a Zilei Mamei Lege 319/2009
11. 337/29.06.2009 L146/27.04.2009 Propunere legislativă privind Camerele pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală respinsă
definitiv
12. 351/29.06.2009 L538/07.10.2009 Propunere legislativă pentru modificarea alin.(1) al art.16 din Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2009, nr.19/2009 respinsă
definitiv
13. 398/01.10.2012 L196/23.04.2012 Propunere legislativă privind modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 18/2009 privind creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe respinsă
definitiv
14. 452/28.09.2009 L249/09.06.2009 Propunere legislativă pentru modificarea art.4 alin.(1) din Legea nr.370/2004 privind alegerea Președintelui României respinsă
definitiv
15. 505/20.10.2009 L554/20.10.2009 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.96/2006 privind Statutul deputaților și senatorilor, republicată în Monitorul Oficial al României, partea I, nr.11 din 7 ianuarie 2008 respinsă
definitiv
16. 578/04.11.2009 L457/02.09.2009 Proiect de Lege pentru modificarea art.69 din Legea nr.571 din 2003 privind Codul fiscal respins
definitiv
17. 684/16.12.2009 L462/02.09.2009 Proiect de Lege pentru completarea și modificarea Legii nr.370/2004 pentru alegerea Președintelui României respins
definitiv
18. 687/16.12.2009 L484/02.09.2009 Proiect de Lege pentru aprobarea unor măsuri de reducere a taxelor, impozitelor și contribuțiilor sociale în vederea creării de noi locuri de muncă, creșterii economice și a menținerii puterii de cumpărare respins
definitiv
19. 807/29.11.2010 L518/07.09.2010 Propunere legislativă privind interzicerea cultivării organismelor modificate genetic și etichetarea unor categorii de produse respinsă
definitiv
20. BP552/10.10.2012 BP356/15.10.2012 Propunere legislativă privind activitatea de prevenție în sănătate la Senat