Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Aurelian Mihai Versiunea pentru printare

Aurelian MIHAI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until may 2013
 
independent  - since may 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until may 2013
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until sep. 2016
The parliamentary group of UNPR - since sep. 2016
 - until oct. 2016
ALDE Parliamentary Group - since oct. 2016

Standing committees
The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Secretary (until sep. 2013), Secretary (nov. - dec. 2014)
(since mar. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - until jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:123 (in 108 plenary sittings)
Political declarations:79
Legislative initiatives: 113, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 163
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 july 2018, 23:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro