Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2016-2020 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-2020 > Camera Deputaților > Nicolae-Miroslav Petrețchi > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Nicolae-Miroslav PETREȚCHI
Curriculum Vitae

Experiența profesională

  • Vicepreședinte al Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă din cadrul Camerei Deputaților
    Perioada: decembrie 2020 - prezent

  • Membru al Grupului Parlamentar de prietenie cu Elveția
    Perioada: 2020 - prezent

  • Membru al Grupului Parlamentar de prietenie cu Republica Estonia
    Perioada: 2020 - prezent

  • Membru al Grupului Parlamentar de prietenie cu Ucraina
    Perioada: 2016 - prezent

  • Membru al Grupului Parlamentar de prietenie cu Canada
    Perioada: 2016 - prezent

  • Membru al Grupului Parlamentar de prietenie cu Islanda
    Perioada: 2016 - 2020

  • Membru al Delegației Parlamentului României pentru inițierea dialogului cu instituțiile din Ucraina în vederea asigurării protecției drepturilor drepturilor cetățenilor aparținând comunității românești autohtone din Ucraina
    Perioada: 2017 - 2020

  • Membru al Comitetului Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare
    Perioada: februarie 2017 - decembrie 2020

  • Secretar al Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă din cadrul Camerei Deputaților
    Perioada: decembrie 2016 - decembrie 2020

  • Deputat în Parlamentul României
    Perioada: 21 decembrie 2015 - prezent

  • Director - U.U.R.
    Perioada: 2014 - noiembrie 2015

  • Secretar al Comisiei pentru legislație a Consiliului pentru Minorități Naționale din România
    Perioada: Ianuarie 2012 - august 2014

  • Membru în Comisia Juridică a Congresului Mondial al Ucrainenilor
    Perioada: Ianuarie 2012 - iunie 2014

  • Consilier Economic - U.U.R.
    Perioada: Ianuarie 2011 - 2014

  • Expert Parlamentar
    Perioada: Ianuarie 2009 - Decembrie 2012

  • Vicepreședinte al filialei Cluj a U.U.R.
    Perioada: februarie 2006 - iunie 2010

  • Membru al Consiliului U.U.R.
    Perioada: septembrie 2006 - octombrie 2011

Studii

Master / Studii postuniversitare
Facultatea de Științe Juridice Vasile Goldiș (2009 - 2010)
Profilul: Drept

Facultate
Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor - Babes Bolyai (2004 - 2008), Cluj Napoca,
Licențiat în economie, Specializarea : Contabilitate și Informatică de Gestiune.
Profilul: Contabilitate

Colegiu / Studii postliceale
Colegiul Național ,,Dragoș Vodă'' (2000 - 2004), Sighetu Marmației Profil:
Matematică-Informatică

Abilități

Limbi vorbite:
Română - Nativ
Ucraineană - Nativ
Engleză - Avansat
Rusă - Avansat

Calificări

  • Atestat în informatică;
  • Atestat Lingua;
  • Atestat Alfa.

Aptitudini și competențe personale

  • Ms Office (Excel, Word, PowerPoint , etc), C++, Pascal, Ms-Dos, Windows, Navigare Internet, Fox- Pro, etc.
22.12.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti duminică, 3 iulie 2022, 11:13
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro