Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Corina Crețu Versiunea pentru printare

Corina CREȚU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 3 december 2007 - resignation
replaced by: Nora Cecilia Rebreanu

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on Economic and Monetary Affairs
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until mar. 2007 member
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Croatia - until dec. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 1
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 11:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro