Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Maria Eugenia Barna Versiunea pentru printare

Maria Eugenia BARNA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.4

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2010
 
independent  - since apr. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since apr. 2010
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2012) - Chairperson

Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2012)

Committee for Budget, Finance, and, Banks (apr. 2011 - sep. 2012) - Chairperson (since may 2011)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until sep. 2012)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until sep. 2012)
Committee for Labour and Social Protection (until apr. 2011)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:110 (in 52 plenary sittings)
Legislative initiatives: 41, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 96
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 25 may 2019, 12:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro