Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Dumitru Sandu Versiunea pentru printare

Dumitru SANDU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI

Political party:
 
PSDR-Romanian Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Romanian Social Democratic Party - until mar. 1999
Member non-attached - since mar. 1999

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2019, 2:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro