Liliana MINCĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.7 BOTOȘANI, colegiul uninominal nr.3

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2014 - feb. 2015 - Secretar

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în aug. 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din aug. 2015
 - până în mar. 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2016
 - până în oct. 2016
 
independent  - din oct. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în aug. 2015 Secretar - până în feb. 2015
   Vicelider - din feb. 2015
 - până în sep. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din aug. 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în mar. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2016
 - până în oct. 2016
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați - Președinte (până în sep. 2014), Vicepreședinte (sep. 2014 - mai 2016), Președinte (din mai 2016)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Inițiativa Central-Europeană - Dimensiunea Parlamentară - din iun. 2013 Șeful delegației

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Federația Rusă - din iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - din sep. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait