Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Petre Ungureanu Versiunea pentru printare

Petre UNGUREANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since feb. 2008)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (mar. 2007 - feb. 2008)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until feb. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:57 (in 46 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 19, din care 2 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 12
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 15 august 2018, 1:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro