Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2004-2008 (dep.)
Links:
rovana.plumb@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Rovana Plumb Versiunea pentru printare

Rovana PLUMB
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2017 - Vice-Chairman - until feb. 2017
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:69 (in 6 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 september 2017, 23:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro