Victor-Viorel PONTA
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

  • Naționalitate: Română
  • Data nașterii: 20 Septembrie 1972

EXPERIENȚĂ PARLAMENTARĂ

  • Decembrie 2004 - prezent, Membru al Camerei Deputaților în Parlamentul României, deputat PSD în circumscripția electorală nr.20 Gorj, Parlamentul României.
  • Decembrie 2016 - prezent, Președinte al Comisiei pentru afaceri europene, Parlamentul României.
  • Martie 2017 - prezent, Președinte al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE.
  • Aprilie 2017 - prezent, Președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Turcia.
  • Aprilie 2017 - prezent, Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Serbia.
  • Aprilie 2017 - prezent, Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Mongolia.
  • Martie 2011 - prezent, Membru al Comisiei pentru Politică Externă, Parlamentul României.

EXPERIENȚĂ GUVERNAMENTALĂ

  • Mai 2012 - Noiembrie 2015, Prim-Ministru, Guvernul României
  • Decembrie 2008 - Octombrie 2009, Ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul, Guvernul României.
  • Martie 2004 - Decembrie 2004, Ministru Delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanțare Internațională și Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar, Guvernul României.

EXPERIENȚA POLITICĂ

  • Februarie 2010 - Iulie 2015, Președintele Partidului Social Democrat.
  • Decembrie 2006 - Februarie 2010, Vicepreședinte al Partidului Social Democrat.
  • 2005 - 2007, Vicepreședinte ECOSY (European Community Organization of Socialist Youth).
  • Noiembrie 2002 - Noiembrie 2006, Președinte al Tineretului Social Democrat.

DISTINCȚII

  • Ordine della Stella della Solidarieta Italiana, 2004
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, 2002

APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE

  • Limbi străine: Engleză, Franceză, Italiană, Spaniolă
26.05.2017