Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
Links:
v.ponta@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Victor-Viorel Ponta Versiunea pentru printare

Victor-Viorel PONTA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until sep. 2017
 
independent  - since sep. 2017

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since jun. 2018)
Committee for Foreign Policy (until jun. 2018)
The Committee on European Affairs (until jun. 2018) - Chairperson (until sep. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until sep. 2017 Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia - until sep. 2017
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey  Chairperson - until sep. 2017
 Friendship parliamentary group with Mongolia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 12 plenary sittings)
Legislative initiatives: 14
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 12 december 2018, 22:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro