Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Discursuri, declarații și mesaje
Interviuri
Galerie foto
Activitate parlamentară
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
www.adriannastase.ro
wwww.nastase.wordpress.com
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Adrian Năstase > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Adrian NĂSTASE
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 22 iunie 1950, în București
  • Starea civilă: Căsătorit
  • Copii: Andrei (1986) și Mihnea (1993)

Studii și specializări

  • 1987 - Universitatea București, Facultatea de Drept, Doctorat în Drept Internațional
  • 1978 - Universitatea București, Facultatea de Sociologie
  • 1973 - Universitatea București, Facultatea de Drept

Activitate profesională

  • 1996 - Profesor universitar
  • 1993 - Conferențiar universitar
  • 1984 - Conducător de Studii, Institutul Internațional pentru Drepturile Omului, Strasbourg
  • 1973-1990, Cercetător, Institutul de Cercetări Juridice, Academia Română

Funcții, activități într-un partid politic

  • 1990 - Secretar pentru relații internaționale și purtător de cuvânt al Frontului Salvării Naționale (FSN)
  • 1993 - 1997 - Președinte Executiv, Consiliul Central Executiv al Partidului Democrației Sociale din România (PDSR)
  • ianuarie 1997 - prim-vicepreședinte, Consiliul Central Executiv al PDSR
  • decembrie 2000 - prim-vicepreședinte al Partidului Democrației Sociale din România (PDSR), Președinte interimar al PDSR
  • 19.01.2001 - Președinte al PDSR
  • 16.06.2001 - Președinte al PSD
  • 2005 - Președinte executiv al PSD
  • 2008 - Președinte Consiliul Național al PSD

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 28.06.1990 - 16.10.1992 - Ministru de externe
  • 2001 - 2004 - Prim-ministru al României

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • 1990 - 1992 - Deputat
  • 1992 - 1996 - Președintele Camerei Deputaților
  • 1996 - 2000 - Vicepreședintele Camerei Deputaților, Liderul Grupului parlamentar al PDSR
  • 20.12.2004 - 16.03.2006 - Președintele Camerei Deputaților

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • 1990 - Membru fondator al Institutului Român pentru Drepturile Omului
  • 1990 - Președinte Fundația Europeană “Titulescu” - președinte onorific
  • 1995 - Membru fondator Fundația Oamenilor de Știință
  • 2000 - Președinte Asociația Română de Politică Externă (ARPE)
  • 2003 - Președinte Asociația pentru Drept Internațional și Relații Internaționale (ADIRI)

Funcții, activități în organizații internaționale

  • 2008 - Membru în conducerea “Crans Montana Institute”
  • 2004 - 2006 - Copreședinte al Comitetului pentru Europa de S-E al Internaționalei Socialiste
  • 1984 - Membru al Societății Franceze de Drept Internațional
  • 2005 - Membru al Comitetului pentru limba dreptului european condus de Maurice Druon
  • 2007 - Vicepreședinte al Asociației Membrilor Români ai Ordinelor Naționale Franceze

Activitate civică

  • Activitatea desfășurată în cadrul fundațiilor - Fundația Europeană “Titulescu”, Institutul Social democrat “Ovidiu Șincai”

Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

  • 1992, “Drepturile Omului - religie a sfârșitului de secol”, “Institutul Român Pentru Drepturile Omului” (IRDO), București
  • 1996, “Umor parlamentar” îngrijită de Roxana Nicolae și ilustrată de Mihai Stănescu, “Monitorul Oficial”, București
  • 1996, “Ideea politică a schimbării”, “Monitorul Oficial”, București
  • iunie 2000, “Drept Internațional contemporan” (Alexandru Bolintineanu și Bogdan Aurescu), Editura ALL BECK, București
  • 8 iunie 2004, “Discursuri parlamentare”, Editura MondoMedia din cadrul Institutului Social Democrat “Ovidiu Șincai”, tipărit la Regia autonomă “Monitorul Oficial”
  • 2 noiembrie 2004, “Adrian Năstase - de la Karl Marx la Coca-Cola” - dialog deschis cu Alin Teodorescu, Editura Nemira
  • 2006, “România după Malta, 875 de zile la Externe”, vol. 1 și 2 (28 iunie - 31 octombrie 1990), Editura Fundația Europeană “Titulescu”, vol. 3,4,5 (2008)
  • mai 2007, “România Europeană. Un proiect social-democrat”, Editura MondoMedia, Institutul Social Democrat “Ovidiu Șincai”

Distincții, decorații

  • 28 noiembrie 2002, Ordinul Național "Steaua României" în grad de "Mare Cruce"
  • 9 aprilie 2002, Titlul de Mare Ofițer al Ordinului Național al Legiunii de Onoare al Republicii Franceze
  • 9 mai 2003, “Marea Cruce în grad de Cavaler”, conferită de președintele Republicii Italia
  • 23 iunie 2003, Ordinul "Marele Cordon al Meritului Libanez", acordat de Președintele Republicii Libaneze
  • 6 octombrie 2003, Ordinul de Merit al Marelui Ducat de Luxembourg, în grad de "Mare Cruce"
  • 2003, Distincția "Marea Cruce Moldavă" oferită de Înalt Prea Sfințitul Daniel, Mitropolit al Moldovei
  • 27 martie 2004, Colanul Comitetului Olimpic Român acordat cu ocazia celebrării a 90 de ani de existență a COR
  • 21 iulie 2001, Crucea Moldavă
  • Medalia papală de aur "Ioan Paul II", pentru marele jubileu al Anului 2000
  • 1992, Medalie oficială anuală a celui de-al XIV-lea an al pontificatului Sanctității Sale Ioan Paul al II-lea
14.12.2008

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 12 noiembrie 2018, 20:13
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro