Mihai Valentin POPA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.8 BRAȘOV
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în dec. 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2018
Deputați neafiliați - din dec. 2018
 - până în dec. 2018
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din dec. 2018
 - până în iun. 2019
Grupul parlamentar PRO România - din iun. 2019

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități
Comisia pentru regulament (din sep. 2019)
Comisia pentru afaceri europene (din mar. 2019)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului pentru a clarifica aspectele ce tin de desființarea Direcției Generale de Protecție și Anticorupție

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Irak 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei