Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dan Ioan Popescu Versiunea pentru printare

Dan Ioan POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until sep. 2006
 
independent  - since sep. 2006
 - until nov. 2006
PC-Conservator Party - since nov. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until sep. 2006 Vice-Leader - until feb. 2006
Parliamentary group of the Conservator Party - since nov. 2006

Standing committees
Committee for Industries and Services - Chairperson (until sep. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:38 (in 21 plenary sittings)
Legislative initiatives: 9, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 19 july 2018, 22:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro