Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Radu Ștefan Mazăre Versiunea pentru printare

Radu Ștefan MAZĂRE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
end of the mandate: 27 june 2000 - resignation
replaced by: Mihai Leca

Political party:
 
PD-Democratic Party - until sep. 1997
 
independent  - since sep. 1997

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until sep. 1997

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania - since feb. 1997
 - until jun. 2000
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997
 - until jun. 2000

Parliamentary activity in figures:
Speaches:32 (in 32 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 1
Questions & Interpellations: 24

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 march 2019, 21:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro