Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ioan Moldovan Versiunea pentru printare

Ioan MOLDOVAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ, uninominal college no.7
end of the mandate: 10 october 2016 - of drept

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jan. 2013
PC-Conservator Party - since jan. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until jan. 2013
ALDE Parliamentary Group - since jan. 2013
 - until oct. 2016
 Vice-Leader - since feb. 2013
 - until oct. 2016

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2014)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until feb. 2014)

Special committees - joint
- Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland - until oct. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - until oct. 2016 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:69 (in 54 plenary sittings)
Political declarations:49
Legislative initiatives: 70, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 53
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 16:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro