Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
pavel.popescu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Pavel Popescu Versiunea pentru printare

Pavel POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 2017
 - until feb. 2018

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since apr. 2018)
Committee for information technologies and communications - Secretary
Committee for Labour and Social Protection (sep. 2017 - apr. 2018)
Committee for Health and Family (until sep. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until apr. 2017 member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since apr. 2017 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with Norway  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:70 (in 45 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 63, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 287
Motions: 19

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 november 2018, 15:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro