Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Radu Mircea Berceanu Versiunea pentru printare

Radu Mircea BERCEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Vice-Chairman - until apr. 1998
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until jun. 1998 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:179 (in 40 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 27 june 2019, 4:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro