Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
domino.kappa.ro
/PaginiVirtuale/dominus.nsf
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Zamfir Dumitrescu Versiunea pentru printare

Zamfir DUMITRESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until mar. 2006
 
independent  - since mar. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until mar. 2006
Member non-attached - since mar. 2006

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means - Vice-Chairperson (jun. 2005 - mar. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 7, din care 1 promulgata lege
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 26 may 2018, 22:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro