Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Alexandru Brezniceanu Versiunea pentru printare

Alexandru BREZNICEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party  Secretary - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport
Committee for Standing Orders (since dec. 1998) - Secretary

Special committees
(may 1997 - nov. 1998) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since dec. 1998 member

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998 Secretary
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Albania - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 20 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 june 2019, 12:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro