Marian-Cătălin PREDOIU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2017 - Vice-Chairman
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until apr. 2017 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Latvia