Alexandru Dumitru RADU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.19 GIURGIU

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services - Vice-Chairperson

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - since nov. 1997 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - since feb. 1997