Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Virgil Pop Versiunea pentru printare

Virgil POP
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ, uninominal college no.8
end of the mandate: 26 march 2012 - - HCD nr.17/2012

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2012)
(until may 2012)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Brazil - since mar. 2010
 - until mar. 2012
 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with South Africa - since mar. 2010
 - until mar. 2012
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since mar. 2010
 - until mar. 2012
 Friendship parliamentary group with Japan - since mar. 2010
 - until mar. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:78 (in 76 plenary sittings)
Political declarations:75
Legislative initiatives: 19, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 59
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 november 2018, 3:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro