Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
Links:
nbanicioiu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Nicolae Bănicioiu Versiunea pentru printare

Nicolae BĂNICIOIU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2018
 
independent  - since may 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2018
Non-attached Members - since may 2018

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since jun. 2018)
The Committee on European Affairs (until jun. 2018)
Committee for Health and Family (until apr. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until jul. 2018 Chairperson - until feb. 2018

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore - until jul. 2018 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Canada - until nov. 2018
 Friendship parliamentary group with Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 14 december 2018, 16:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro