Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Neagu Murgu Versiunea pentru printare

Neagu MURGU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA, uninominal college no.5

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since dec. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security
Committee for information technologies and communications (since jun. 2013) - Vice-Chairperson (sep. 2013 - dec. 2014)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 55, din care 6 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 may 2019, 1:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro