Mihai BACIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.24 IASI

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since dec. 1998 substitute member
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997