Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
Links:
alexandra.presura@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Alexandra Presurã Versiunea pentru printare

Alexandra PRESURÃ, secretary of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2021 - now - Secretary - since nov. 2021
 feb. - sep. 2021 - Quaestor
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 18, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 13
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 30 november 2021, 15:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro