Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
alexandru.rafila@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Alexandru Rafila Versiunea pentru printare

Alexandru RAFILA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2021 - now - Vice-Chairman - until nov. 2021
 feb. - sep. 2021 
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Health and Family

Groupes parlementaires travaillants - joint
Cancer fighting group

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina  Chairperson
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba 
 Friendship parliamentary group with State of Israel  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:294 (in 25 plenary sittings)
Legislative initiatives: 13, din care 2 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 1 december 2021, 10:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro