Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Vasile Predică Versiunea pentru printare

Vasile PREDICĂ
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jan. 2002
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - since feb. 2002
 - until nov. 2002
 
independent  - since nov. 2002

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until feb. 2002
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - since feb. 2002
 - until nov. 2002
Parliamentary group of the National Liberal Party - since nov. 2002

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 14, din care 1 promulgata lege
Member of the13 mediation committees
Questions & Interpellations: 3
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 june 2019, 14:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro